Wodorowe Toyoty Mirai taksówkami w  Kopenhadze

Firma taksówkowa DRIVR stawia na auta bezemisyjne


2019-05-17

Do firmy taksówkowej DRIVR w Kopenhadze trafiło 8 wodorowych Toyot Mirai. Elektryczne sedany zasilane ogniwami paliwowymi już wkrótce zostaną udostępnione szerokiej rzeszy użytkowników. Kraje skandynawskie do 2025 roku planują całkowitą wymianę parku taksówek na auta bezemisyjne.

W latach 2019–2020 rząd Danii planuje wprowadzić do branży taksówkowej 300 samochodów bezemisyjnych. Pierwsze samochody z tej puli już trafiły do serwisu taksówkowego DRIVR. Są to wodorowe Toyoty Mirai, które będą służyły mieszkańcom Kopenhagi.

Mirai to samochody napędzane silnikami elektrycznymi, które czerpią energię z ogniw paliwowych. Ogniwa produkują prąd w reakcji wodoru i tlenu, a jedynym produktem ubocznym ich pracy jest czysta woda.

„Nowa flota wodorowych Mirai spowoduje dużą zmianę nie tylko dla środowiska naturalnego w Danii, ale także dla klimatu. Taksówki pokonują codziennie wiele kilometrów w gęsto zamieszkałych rejonach, dlatego każdy bezemisyjny samochód, który zastąpi konwencjonalną taksówkę, pozwala uniknąć emisji znacznej ilości dwutlenku węgla, a także toksycznych substancji, takich jak cząstki stałe czy tlenki azotu. Jednocześnie taksówki to dobry sposób na zaprezentowanie Duńczykom samochodów na wodór, by mogli się przekonać, że auta na ogniwa paliwowe zapewniają mobilność i komfort, jednocześnie wspierając zapobieganie zmianom klimatu i chroniąc środowisko” – powiedział Tejs Laustsen Jensen, dyrektor Hydrogen Denmark.

„Samochody elektryczne na wodór emitują tylko wodę, a ponadto są ciche, co zwiększa komfort kierowcy i pasażerów. Co więcej, zatankowanie takiego samochodu trwa tylko kilka minut. Jest to zatem rozwiązanie, które sprawdzi się w branży taksówkowej, gdzie samochody są ciągle w użyciu i nie ma czasu na ładowanie ich przez wiele godzin” – kontynuował Tejs Laustsen Jensen.

DRIVR to firma taksówkowa, która stawia na samochody przyjazne środowisku. W związku z tym ma ona w swojej flocie wiele hybryd. Taksówki na wodór to naturalny krok naprzód w strategii rozwoju firmy.

„Jesteśmy najbardziej ekologiczną firmą taksówkową w Danii. Ponad 80% naszych samochodów to auta hybrydowe lub wodorowe. Mam nadzieję, że pasażerowie będą coraz częściej sięgać po nasze usługi, aby poruszać się najbardziej przyjaznymi środowisku samochodami na rynku” – powiedział Haydar Shaiwandi, CEO firmy DRIVR.

Toyota Mirai

Kierownictwo firmy planuje, że do 2021 roku we flocie DRIVR będą się znajdowały wyłącznie auta hybrydowe, elektryczne i wodorowe.

Toyota z radością odnotowała rosnące zainteresowanie serwisów taksówkowych autami na ogniwa paliwowe.

„Prowadzimy rozmowy z wieloma firmami działającymi na tym rynku w kwestii wprowadzenia do użytku wodorowych taksówek. Obecnie na drogach Danii znajduje się prawie 100 samochodów na wodór. W tej sytuacji rządowe licencje na 300 taksówek to ogromna zmiana” – podkreślił Frank Okoisor, CEO Toyota Denmark.

Zdaniem Toyoty samochody na wodór są jednym z kluczowych rozwiązań problemu zmian klimatycznych. W tym roku koncern zakończył sprzedaż samochodów z silnikiem Diesla w Europie. Skoncentrowano się na autach hybrydowych, które obecnie stanowią ponad połowę sprzedaży Toyoty zarówno w Danii, jak i w Europie. Jednocześnie marka promuje bezemisyjny transport oparty na wodorze.

W Europie powstaje coraz więcej dużych flot wodorowych Mirai. Najnowszym przykładem jest firma taksówkowa Hype, która wprowadziła na ulice Paryża 100 takich samochodów, a do końca 2020 roku będzie dysponowała 600 wodorowymi Toyotami.

Dowiedz się więcej

Poznaj możliwości wodoru Poznaj możliwości wodoru Odkryj Toyotę Mirai 2. generacji Toyota Mirai dostępna już także w Holandii Toyota Mirai dostępna już także w Holandii Sprawdź szczegóły Toyota Mirai z nowym rekordem Toyota Mirai z nowym rekordem 1003 km na jednym tankowaniu Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Zeroemisyjne auto na prąd Ruszyła przedsprzedaż Toyoty Mirai Ruszyła przedsprzedaż Toyoty Mirai Dowiedz się więcej o wodorowym sedanie W Polsce debiutuje nowa wodorowa Toyota Mirai W Polsce debiutuje nowa wodorowa Toyota Mirai Dowiedz się więcej Wodorowe autobusy dla europejskich miast Wodorowe autobusy dla europejskich miast Partnerstwo Toyoty, CaetanoBus i Finlog Nowa Toyota Mirai Nowa Toyota Mirai Pierwsze auto oczyszczające powietrze podczas jazdy Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach Papamobile na wodór dla papieża Franciszka Papamobile na wodór dla papieża Franciszka Sprawdź szczegóły Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo Toyota Mirai we flocie Parlamentu Europejskiego Toyota Mirai we flocie Parlamentu Europejskiego Dowiedz się więcej