1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Darmowe przejazdy wodorowym sedanem Mirai w Paryżu
21 września 2022

Darmowe przejazdy wodorowym sedanem Mirai w Paryżu

Transport dla uczestników festiwalu Nuit Blanche 2022

Wodorowe sedany Toyoty – Mirai – zapewnią transport uczestnikom festiwalu Nuit Blanche 2022 w Paryżu. 1 października br. będzie można za darmo korzystać z przejazdów między festiwalowymi atrakcjami.

Podczas 21. edycji paryskiego święta sztuki Nuit Blanche 2022 Toyota przy współpracy z producentem wodoru Air Liquide zapewni uczestnikom festiwalu bezemisyjny transport wodorowy.

Toyota udostępni uczestnikom festiwalu flotę sedanów Mirai najnowszej generacji, które będą tankowane wodorem wyprodukowanym niskoemisyjnie przez Air Liquide. Samochody będą krążyły między 3 najważniejszymi lokalizacjami imprezy:

    •    stadionem Charléty na południowych obrzeżach Paryża,
    •    Hôtel de Ville w centrum,
    •    dzielnicą Villette w północnej części miasta.

W każdym z tych miejsc będzie można obejrzeć unikatowe instalacje i dzieła sztuki.

„Toyota konsekwentnie realizuje koncepcję niskoemisyjnego, przystępnego transportu i odpowiedzialności za klimat. Planujemy osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie już do 2030 roku. Toyota Mirai, bezemisyjny samochód elektryczny zasilany wodorem, to symbol naszych inwestycji w lepszą przyszłość” – podkreślił Frank Marotte, prezes Toyota France.

Po francuskiej stolicy porusza się obecnie około 600 Mirai pierwszej i drugiej generacji. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Mirai drugiej generacji. Jest to duży sedan zbudowany na platformie GA-L, którą dzieli z flagową limuzyną Lexus LS. Pod maską pracuje elektryczny napęd o mocy 182 KM, zasilany ogniwami paliwowymi. Pojazd ten zużywa średnio 0,84 kg wodoru na 100 km i nie emituje żadnych spalin, a jedynie wodę.

Model ten jest wybierany przez coraz większe grono firm taksówkowych w Europie – obok Paryża Toyoty Mirai wożą pasażerów m.in. w Kopenhadze, kilku niemieckich miastach oraz w programach car-sharingowych KINTO m.in. w Szwecji.

Toyota od lat współpracuje z Air Liquide. W 2017 roku obie firmy przystąpiły do Rady Wodoru powołanej podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos oraz do porozumienia na rzecz rozbudowy sieci tankowania wodoru w Japonii. W maju 2022 roku Toyota, Air Liquide i CaetanoBus podpisały porozumienie o stworzeniu w Europie zintegrowanych wodorowych ekosystemów. Rozwiązanie to pozwoli skoordynować wzrost dostępności wodoru ze wzrostem zapotrzebowania na floty pojazdów wodorowych.