SAMOCHÓD RODZINNY

JAKI WYBRAĆ I KUPIĆ?

Kiedy powiększa się rodzina, zaczynamy myśleć o zakupie większego samochodu. Jednak dla każdego z nas auto rodzinne oznacza trochę co innego. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

 

Wybór samochodu rodzinnego

Kryteria pod tym względem mogą być bardzo różne. Wielkość bagażnika, liczba miejsc siedzących, liczba schowków, bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygoda czy oszczędność spalania. Wiele zależy jednak od tego, jakie mamy priorytety. Czy będziemy wozić ze sobą jednego noworodka, czy raczej dwoje dzieci w wieku szkolnym. A może potrzebujemy naprawdę pojemnego samochodu dla rodziny wielopokoleniowej plus psa. Jedno jest pewne, wszyscy muszą czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto sobie najpierw ustalić, co tak naprawdę będzie dla nas najważniejsze.

Jeśli chodzi o modele Toyoty, wybór jest naprawdę duży. Od typowo miejskiego Yarisa przez nowoczesne Priusy (Prius Plug-in i Prius+) aż po większe samochody typu Land Cruiser czy PROACE Verso. Ale jest też crossover Toyota C-HR, pojemne i komfortowe Corolle (w nadwoziu hatchback, sedan czy kombi), uniwersalny i pakowny SUV – RAV4. Mamy więc w czym wybierać! Wszystkie te samochody łączą w sobie najlepsze cechy z punktu widzenia potrzeb rodziny. Można się jedynie zastanawiać, czy wolimy auto z 7 miejscami, czy po prostu zależy nam na większym bagażniku. Reszta to standard.

Samochód rodzinny a bezpieczeństwo

Najważniejszym elementem przy wyborze samochodu rodzinnego jest bez wątpienia bezpieczeństwo. Punkty do mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX to już dziś norma. Posiadają je wszystkie modele Toyoty. Podobnie jeśli chodzi o wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera z przodu, aby móc wozić najmniejszego członka rodziny najbliżej kierowcy. Jeśli chodzi o poduszki powietrzne, Toyota nie idzie w tym względzie na kompromisy. Komplet 7 poduszek to absolutny standard. Wyposażenie obejmuje więc nie tylko poduszki dla pasażerów z przodu wraz z poduszką kolanową kierowcy, ale także poduszki boczne oraz kurtyny powietrzne, które chronią przed uderzeniami z boku wszystkich pasażerów.

Jednak na bezpieczeństwo samochodu wpływa także wiele innych czynników, także te, które pomagają zapobiegać wypadkom i sytuacjom awaryjnym. Wśród nich znajdują się tak zwane systemy bezpieczeństwa aktywnego, czyli wszelkie układy poprawiające bezpieczeństwo jazdy. Takie rozwiązania, jak: ABS, EBD, BA, VSC, TRC, EPS – czyli systemy wspomagające działanie układu kierowniczego, hamulcowego i zawieszenia – są już standardem we wszystkich modelach Toyoty. Co więcej, obecnie stosuje się dodatkowe udogodnienia. Należą do nich rewolucyjne systemy Toyota Safety Sense, które w inteligentny sposób minimalizują ryzyko kolizji.

Lista systemów Toyota Safety Sense dostępnych w zależności od modelu w standardzie lub za niewielką dopłatą:

  1. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych (PCS + PD)
  2. Układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA)
  3. Automatyczne światła drogowe (AHB)
  4. Układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA)
  5. Aktywny tempomat (ACC)
  6. Układ wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS)


Samochód rodzinny z dużym bagażnikiem

Samochód rodzinny kojarzy nam się przede wszystkim z dużym bagażnikiem. I słusznie. Im więcej pasażerów – zwłaszcza tych najmniejszych – tym więcej miejsca będziemy potrzebować. A wymagania mogą być najróżniejsze: wózek z nosidełkiem, hulajnogi, rowerki, nieskończona liczba bagaży podczas wyjazdu na wakacje czy pokaźne zakupy. Dlatego wielkość w przypadku bagażnika to pojęcie względne, a najlepszą oceną będą indywidualne oczekiwania. Przyjrzyjmy się zatem bliżej przestrzeniom bagażowym rodzinnych modeli Toyoty.

Ranking samochodów rodzinnych Toyoty pod względem bagażnika

Poniższe zestawienie obejmuje wszystkie rodzinne modele Toyoty. Wyznacznikiem jest największa możliwa pojemność bagażnika.

1. PROACE Verso – maksymalna pojemność bagażnika bez 2. i 3. rzędu siedzeń w wersji Long 4554 litrów

2. Land Cruiser – w wersji 7-miejscowej pojemność bagażnika od 104 do 1833 l przy złożonym 2. i 3. rzędzie siedzeń

3. Prius+ – 7-miejscowy van z pojemnością bagażnika 200 l z 3. rzędem rozłożonym, 505 l z 3. rzędem złożonym, 1750 l ze złożonym rzędem 2. i 3

4. RAV4 – pojemność bagażnika wynosi od 580 l (do wysokości rolety) do 1690 l (przy złożonej kanapie)

5. Auris Classic TS Kombi – od 600 do 1658 l pojemności bagażnika

6. Auris Classic – pojemność w nadwoziu hatchback od 360 do 1192 l przy złożonej kanapie

7. Corolla Sedan – 471 l pojemności
Corolla Hatchback – pojemność bagażnika przy rozłożonej kanapie wynosi 361 l, a z z silnikiem 2.0 Hybrid Dynamic Force 180 KM e-CVT – 313 l
Corolla TS Kombi – pojemność bagażnika przy rozłożonej kanapie wynosi 596 l, a z z silnikiem 2.0 Hybrid Dynamic Force 180 KM e-CVT – 581 l
8. Toyota C-HR – 377 l pojemności w nadwoziu crossover
9. Prius Plug-in – pojemność bagażnika do wysokości bagażnika 360 l

7-osobowy samochód rodzinny

Bardzo duże znaczenie podczas wyboru samochodu rodzinnego ma często także liczba miejsc siedzących. Modele z trzecim rzędem siedzeń zapewniają bowiem wygodę podróżowania nawet dla 7 osób. Dlatego jeśli mamy pewność, że będziemy korzystać ze wszystkich możliwości, jakie oferują tego typu samochody, to idealnym rozwiązaniem jest na przykład minivan Prius+ z napędem hybrydowym.

Dzięki niezależnie składanym trzem fotelom w drugim rzędzie oraz dzielonej w proporcjach 50:50 kanapie w trzecim rzędzie siedzeń można stworzyć dokładnie taką kombinację, jaka nam akurat potrzebna. Aranżacja przestrzeni w tego typu aucie jest niezmiernie prosta i wygodna. Fotele składają się w zupełnie płaską podłogę jednym ruchem ręki, a każdy kolejny rząd siedzeń jest usytuowany nieco wyżej od poprzedniego.

Innymi rozwiązaniami są większe auta typu terenowy Land Cruiser czy przestronny mikrobus PROACE Verso. Land Cruiser dostępny z trzecim rzędem siedzeń oferuje wielką wygodę podróżującym na każdym z 7 foteli. Z kolei PROACE Verso może być wyposażona nawet w 9 miejsc siedzących ze składanymi fotelami kapitańskimi w drugim i trzecim rzędzie.

Funkcjonalność samochodu rodzinnego

Kupując samochód rodzinny, oczywiście interesuje nas także jego funkcjonalność i praktyczne udogodnienia. Na komfort i wygodę podróżowania wszystkich pasażerów składa się bowiem wiele małych elementów i drobnych dodatków, bez których trudno sobie wyobrazić choćby najkrótszą trasę. Należy do nich bez wątpienia automatyczna klimatyzacja, i to najlepiej w formie wielostrefowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy pasażer może ustawić sobie taką temperaturę, jaka mu w danej chwili odpowiada. Kolejną kwestia to dodatkowe schowki oraz miejsca i uchwyty na kubki. Im więcej jest ich wokół nas, tym lepiej. Docenimy je zwłaszcza podczas dłuższych podróży.

W dzisiejszych czasach trudno jest także sobie wyobrazić samochód bez multimediów i możliwości kontaktu ze światem. Gniazdka 12V czy porty USB do ładowania telefonów i urządzeń mobilnych to dziś już standard. System multimedialny Toyota Touch 2 z możliwością wyposażenia go w aktualne mapy nawigacji daje olbrzymią wygodę jazdy zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Jeśli natomiast myślimy o naszych pociechach podczas naprawdę długich tras, niezastąpionym okaże się system rozrywki dla pasażerów z tyłu, dzięki któremu nikt nie będzie narzekał na nudę.

Warto ponadto zwrócić uwagę na wybór praktycznej tapicerki, na przykład łatwej w utrzymaniu, trwałej i miękkiej alcantary. Każdy rodzic, któremu często zwyczajnie brakuje wolnej ręki do otworzenia bagażnika, doceni natomiast możliwość bezdotykowego uchylania tylnej klapy. Wystarczy wtedy przesunąć stopę pod tylnym zderzakiem, a bagażnik otwiera się sam. Jeśli lubimy często podróżować, uwielbiamy aktywny wypoczynek i chcemy zabierać ze sobą niezbędne wyposażenie dla każdego członka rodziny, przydadzą się dodatkowe akcesoria do przewozu bagaży. Dobrze jest więc wyposażyć się w haki holownicze, bagażniki na rowery czy boxy dachowe.

Podsumowanie

Wybór samochodu rodzinnego to bardzo odpowiedzialna decyzja. Lepiej wszystko przemyśleć wcześniej, aby jego użytkowanie sprawiało faktyczną przyjemność każdemu z pasażerów. Oprócz udogodnień opisanych powyżej warto także zwrócić uwagę na spalanie. Pod tym względem napęd hybrydowy w modelach Toyoty jest idealnym rozwiązaniem. Oszczędność na paliwie może bowiem równie cieszyć, co komfortowe wyposażenie i funkcjonalność.

Samochody rodzinne Toyoty dostępne obecnie z napędem hybrydowym:

  1. Prius Plug-in Hybrid
  2. Prius+
  3. Yaris Hybrid
  4. Toyota C-HR Hybrid
  5. Corolla Sedan Hybrid
  6. Corolla Hatchback Hybrid
  7. Corolla TS Kombi Hybrid
  8. RAV4 Hybrid
  9. Camry Hybrid