1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. System zasilania bezemisyjnych pojazdów
16 sierpnia 2022

System zasilania bezemisyjnych pojazdów zabezpieczający stabilność sieci energetycznej

Nowy projekt Toyoty i CJPT w Tokio i Fukushimie
Toyota i CJPT (Commercial Japan Partnership Technologies Corporation) przy współpracy z innymi partnerami stworzy system zasilania bezemisyjnych pojazdów. Początkowo będzie on wykorzystywany tylko w Tokio i Fukushimie. Pozwoli na zabezpieczenie stabilności sieci energetycznej oraz efektywne wykorzystywanie potencjału ekologicznych pojazdów.

Coraz większa liczba elektrycznych samochodów dostawczych i zasilanych wodorem ciężarówek wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dotyczą one zarówno branży motoryzacyjnej, logistycznej, jak i energetyki. Wspomnieć tu należy przede wszystkim o wyższych kosztach zakupu tych pojazdów. Kolejnym problemem, z którym muszą borykać się użytkownicy, jest potrzeba wyłączenie z użytku tych samochodów na czas uzupełnienia energii. Nie bez znaczenia jest również wzrost poboru prądu z sieci energetycznej, który może prowadzić do jej przeciążenia. 

W odpowiedzi na te potrzeby Toyota i CJPT wraz z partnerami tworzy system zasilania bezemisyjnych pojazdów zabezpieczający stabilność sieci energetycznej. Od stycznia 2023 roku będzie on dostępny w Tokio i Fukushimie.

W tym czasie do użytku zostanie oddanych około 580 pojazdów z napędami alternatywnymi, w tym m.in. ciężarówki z elektrycznym napędem na wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV) oraz średnie i małe elektryczne samochody dostawcze na baterie (BEV).

Jednocześnie zostanie wdrożony zaawansowany system zarządzania infrastrukturą do ładowania pojazdów elektrycznych i stacji tankowania wodoru. Jego głównym zadaniem będzie redukcja czasu potrzebnego na uzupełnienie energii oraz planowanie pory ładowania lub tankowania. 

Ilość uzupełnianej energii będzie dostosowywana do długości tras oraz zużycia energii w miejscach ładowania tych pojazdów, np. u klientów czy w centrach logistycznych. Transport na większe odległości będzie odbywał się ciężarówkami na wodór, a elektryczne vany będą odpowiedzialne za ostatni etap dostawy.

Takie całościowe podejście do kwestii wykorzystania pojazdów z zasilaniem alternatywnym zabezpieczy stabilność sieci energetycznych.